Sambal Goreng Kool

Sambal goreng savooyekool

Dit is eigenlijk een basis sambal goreng kool gerecht. Perfect, want als je deze onder de knie hebt dan kan je alle combinaties bedenken die je wilt. Je kan dit gerecht maken met witte, groene of spitskool. Ook is het lekker met een knapperige pak soi.

Vandaag maak ik mijn sambal goreng kool met savooyekool; die heeft van die prachtige gekronkelde bladeren. De kleuren zijn ook geweldig: van geel naar fel groen.

In het recept wordt sambal trassi gebruikt. Als je dat weglaat dan is deze sambal goreng kool ook nog helemaal veganistisch.


Sambal Goreng Kool #40 uit Beb Vuyk’s Groot Indonesisch Kookboek, pagina 71.

Ingrediënten

  • 1/4 kg kool (witte, groene, savooye- of spitskool, bloemkool of spruitjes)
  • 3 eetlepels gesneden ui
  • 1 teentje gesneden knoflook
  • 1 theelepel sambal terasi (of 1 theelepel sambal oelek en een 1/2 theelepel terasi)
  • 1 theelepel laos
  • 1 theelepel Javaanse suiker
  • 1 spriet sereh
  • 1 salamblaadje
  • 1/8 blok santen
  • 2 eetlepels olie
  • wat zout
  1. Snijd de kool uiterst fijn en was haar.
  2. Wrijf ui, knoflook, sambal, en de laos met de suiker en het zout tot een brij. Gebruikt men sambal oelek, dan ook de terasi meewrijven.
  3. Fruit dit alles tot de uien geel zijn.
  4. Voeg er daarna de kool aan toe en gaar een paar minuten mee tot ze slap is.
  5. Doe er vervolgens het blokje santen bij, de sereh en de salam en, als de massa erg droog is, een scheutje water.
  6. Laat het gerecht stoven tot de olie uit de santen komt, ongeveer 5 á 6 minuten.
  7. De kool mag niet helemaal worden.
  8. Verwijder, voor het opdienen de sereh en het salamblaadje.

Ingredienten sambal goreng savooyekool

Ik gebruik expres een rode ui, omdat dat zo mooi contrast is met de rest. Ook is een rood uitje wat zoeter van smaak.

Mijn blok santen was op, maar ik had kokosmelk over; dat werkt ook prima.

Salam is Aziatische laurier. Ik koop dat bij mijn Toko. Ik heb nog wat gedroogde in huis. Dat werkt (bijna) net zo goed als verse. Gedroogde salam kost alleen iets meer tijd om smaak af te geven. Salam is heerlijk. Het zorgt voor een wat kaneelachtige smaak aan het gerecht. Het geeft alles diepgang en is een goede combinatie met laos.

In plaats van sambal trassi gebruik ik een stukje chili peper en een theelepel trassi. Sambal trassi kan je makkelijk in grote hoeveelheden zelf maken. Bekijk hier hoe dat moet.

Gula Jawa is Javaanse suiker. Het is net wat voller van smaak van witte suiker. Je kan het goed vervangen door een eetlepel bruine suiker.

Sereh is citroengras en kan in elke supermarkt worden gekocht tegenwoordig.

bumbu sambal goreng kool

Ik blend de ui, knoflook, sambal, de laos met de Javaanse suiker (gula Jawa) en het zout met mijn staafmixer tot een brij. Ik maak het niet te glad, zodat je de verschillende ingrediënten nog ziet. Dat staat mooi.

boemboe in olie bakken

Mijn grove kruidenmix (bumbu) bak ik in mijn wok in twee eetlepels olie. Ik zorg dat alles slap wordt en dat de smaken goed los worden gebakken.

bakken groenten

Dan kan de kool erbij. Ik roerbak een minuut of twee tot alles goed gemengd is. Dan kan de citroengras (sereh) en het salamblad erbij.

Nu afblussen met de kokosmelk. In het gerecht van Beb Vuyk wordt er 1/8ste blok santen gebruikt. Dat staat gelijk aan zo een 125 mililiter kokosmelk. Ik gebruik hier iets meer omdat ik ook iets meer kool heb.

Ik hou de deksel nu 5 minuten op de pan en laat het geheel goed stoven. Dan is het klaar. De kool is nog knapperig, heeft een licht pittige smaak en is heerlijk umami door de kruiden. Selamat makan!

sambal goreng kool

Dit vind je misschien ook leuk...

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *